
Kto pamięta czasy, kiedy w sezonie zimowym w co drugim polskim domu sytuacja wyglądała praktycznie tak samo? Niedziela, rodzinny obiad i włączony telewizor z transmisją skoków narciarskich. W całej Polsce trwała wtedy Małyszomania. Każdy trzymał kciuki za naszego Mistrza. Przyniósł on dla wszystkich w kraju mnóstwo radości i przepotężnej dumy. Adam Małysz zapoczątkował złotą erę w skokach narciarskich. Pod koniec swojej kariery przekazał symbolicznie „pałeczkę” młodszemu, perspektywicznemu zawodnikowi, którego późniejsze osiągnięcia stały się znane na całym świecie.
Kamil Stoch, bo o nim mowa, miał jako dziecko jedno marzenie – pojechać na Olimpiadę i zdobyć złoty medal. Na Igrzyska Olimpijskie pojechał, i zdobył nie jeden, a trzy złote medale. Wspólnie z drużyną wywalczył też brązowy medal. Na wspomnienie tamtych sportowych wydarzeń może zakręcić się łezka w oku. Kamil Stoch przez swoje osiągnięcia zasłużył na miano najwybitniejszego skoczka w historii Polski. Po tytułach olimpijskich doszły inne – indywidualny mistrz i wicemistrz świata, drużynowy mistrz świata z oraz trzykrotny drużynowy brązowy medalista MŚ. Indywidualny srebrny medalista MŚ w lotach narciarskich oraz dwukrotny drużynowy brązowy medalista MŚ w lotach. Dwukrotny drużynowy wicemistrz świata juniorów. Dwukrotny zdobywca Pucharu Świata, zwycięzca trzech edycji Turnieju Czterech Skoczni oraz dwóch edycji Raw Air, a także turniejów: Willingen Five i Planica 7. Jest to wybitna postać i można być naprawdę wdzięcznym, że jesteśmy świadkami jego sportowych podbojów.
Kamil Stoch urodził się w Zakopanem, a pierwsze, narciarskie kroki stawiał w Klubie z Zębu. Pierwsze zwycięstwo w Zawodach Pucharu Świata odniósł nie gdzie indziej, a właśnie w swoim rodzinnym mieście, z niesamowitym wsparciem polskich kibiców. I tak jest do dzisiaj – jeśli turniej skoków narciarskich odbywa się w Zakopanem to naprawdę nie ma jednej osoby, która nie chciałaby tego oglądać. Zawody na Wielkiej Krokwi zapisały się na stałe na kartach historii polskiego narciarstwa. Na czas trwania tej imprezy sportowej Zakopane staje się stolicą Polski – przyjeżdżają tu kibice z całego kraju, ale i ze świata.




Wielka Krokiew, to po Krupówkach, Gubałówce czy Morskim Oku znacząca ikona Zakopanego. Każdy turysta odwiedzjący tą część Podhala wie, gdzie znajduje się ten historyczny obiekt sportowy. Jest to największa skocznia narciarska w całym kraju, na której liczne sukcesy odnosili polscy skoczkowie narciarscy. Projekt skoczni, autorstwa Karola Stryjeńskiego, został zrealizowany w latach 1923-1925. Swoim wyglądem i budową wkomponowała się w otaczający ją górski klimat. Jeśli chodzi o parametry techniczne to długość rozbiegu wynosi : 98,7 m, punkt konstrukcyjny : 125 m, wielkość skoczni : 140m, nachylenie najazdu : 35°. Zawodnicy potrafią rozpędzić się do prawie 100km/h i osiągnąć odległość około 140m (Obecny rekord skoczni to 147 m, należy do Yukiyi Satō).
Wielka Krokiew uznawana jest za jedną z najnowocześniejszych na skoczni na świecie. Można dzięki temu stwierdzić, że to prawdziwa duma Zakopanego. Na skoczni odbywają się liczne zawody, te największej międzynarodowej rangi, jak również mniejszej. Skocznia nosi imię Stanisława Marusarza – wybitnego sportowca, którego osiągnięcia i zwycięstwa związane z narciarstwem trudno policzyć. Co jest dodatkowo piękne w tym miejscu to to, że czy jest się ogromnym fanem skoków czy nie – każdy może się choć przez chwilę poczuć jak zawodnik przed startem. Dlatego, że dzięki kolei linowej można wjechać na sam szczyt skoczni i podziwiać niesamowity krajobraz z tarasu widokowego. To po prostu obowiązkowy punkt dla każdej osoby odwiedzającej Zakopane. Zdecydowanie ważniejszy niż zjedzenie oscypka na Krupówkach.
Sport jest nieodłącznym elementem w kulturze Podhala. Konkursy skoków narciarskich co roku gromadzą tysiące ludzi, aby wspólnie razem kibicować przeżywać to, co nie jest dostępne w każdym miejscu – sportową, zimową radość. Dlatego tak ważne jest dla nas, żeby zabrać Was wszystkich, niezależnie od wieku i pokazać Wam miejsca związane ze skokami i skoczkami tak, abyście zapamiętali je na zawsze.
Zapraszamy do wspólnej aktywności fakultatywnej Na Skocznię prowadzonej przez naszego ambasadora!
To co, do zobaczenia?
Autorem wpisu jest
Justyna „Josas” Jureczko
Ambasador Fundacji Project Holidays Polska
Źródła:
https://olimpijski.pl/olimpijczycy/kamil-stoch/
https://stoch.org/
FIS-SKI – biographie – Kamil Stoch. fis-ski.com