
Misją naszej Fundacji jest „Ruch i Wiedza”.
Na Wyjazdach oprócz różnych form i sposobów przyswajania wiedzy, będzie też wiele aktywności fizycznych. Do nich warto przygotować (choć troszkę) swoje ciało. Kondycja u każdego człowieka jest inna – dla jednej osoby przebiegnięcie 10 km nie stanowi żadnego problemu, dla drugiego jedno kółko na stadionie o długości 400 m może być wyzwaniem. Związane jest to z codziennym trybem życia, pracy oraz innymi obowiązkami, które trzeba wykonywać każdego dnia. Często jest też tak, że po prostu – ktoś nie lubi ćwiczyć lub się zmęczyć. Jednak stwierdzenie – „sport to zdrowie, zapamiętaj to sobie”, jest naprawdę trafne.
Przygotowanie ciała
Sport, oczywiście w bardzo ogólnym znaczeniu, to jakakolwiek aktywność fizyczna, która powoduje, że ciało czuje się lepiej, a i dzięki temu nasz umysł. Warto dla swojego dobrego samopoczucia, a przede wszystkim zdrowia, pamiętać o ruchu. Dzięki ćwiczeniom nasz organizm wytwarza nadprogramowe endorfiny, które powodują uczucie zadowolenia i szczęścia. Do naszego wyjazdu nie trzeba mistrzowskiego poziomu kondycji, ale wskazane jest, aby włączyć do swojej codziennej rutyny trochę sportu. Spacery, nordic walking, lekkie przebieżki, różne zajęcia grupowe – to dobry pomysł, aby przygotować się do np. 2 godzinnego spaceru w śniegu.
Warto też pamiętać o diecie. Nie, nie mowa tu o jedzeniu samej sałaty i głodówkach. Chodzi o to, żeby posiłki były zbilansowane, pełne warzyw i owoców oraz bogate w proteiny. Taki rodzaj żywienia warto zachować również podczas wyjazdu, żeby zmęczone aktywnością mięśnie mogły się szybciej regenerować. Nie zapominajcie też o odpowiednim poziomie nawodnienia organizmu, oczywiście wodą (bez „o” z kreską). Wtedy jak złożymy to w całość – ruch i zdrową dietę – mamy dobrą podstawę do tego, aby nasz organizm, kondycja i samopoczucie się poprawiło.
W Internecie można znaleźć niezliczoną ilość prostych przepisów na bardzo smaczne i zdrowe dania. Tak samo jest z programami ćwiczeń. Dodając do tego odrobinę chęci i samodyscypliny mamy gotowy przepis na sukces. Jakie mięśnie najlepiej ćwiczyć? Pewnie myślicie, że nogi ale jest jeden o wiele ważniejszy mięsień, który pomoże Wam pokonać każdą, górską trasę – to serce. Odrobina cardio, albo spacerek po schodach zamiast windy to świetny trening dla serducha.
Przygotowanie walizek
Wielokrotnie jest tak, że pakowanie stanowi jedną z najmniej lubianych czynności przed wyjazdem. Burza myśli w głowie co się może przydać bardziej, a co mniej i oczywiście, żeby niczego nie zapomnieć. Na nasz wyjazd pakowanie może być prostsze, bo mamy wskazane w programie co będziemy robić, a dzięki temu można przygotować gotową listę rzeczy. Jest to wyjazd zimowy, na Podhale, dlatego należy pamiętać o odpowiednim ubiorze dostosowanym do warunków atmosferycznych.
1. Czapka, szalik, rękawiczki – przez głowę ucieka najwięcej ciepła, warto ją chronić.
2. Odzież wierzchnia, najlepiej nieprzemakalna – liczymy, że będzie dobra pogoda, ale jeśli będzie padał śnieg/deszcz – lepiej mieć to w bagażu. (www.decathlon.pl/p/spodnie-turystyczne-meskie-quechua-sh500-warm/_/R-p-177496)
3. Bielizna termoaktywna – świetny dodatek do odzieży zimowej, dzięki niej zatrzymamy ciepło swojego ciała na dłużej, jest też bardzo wygodna i zajmuje mało miejsca. (www.decathlon.pl/butiki/bielizna-termoaktywna-dla-kobiet-mezczyzn-i-dzieci)
4. Okulary przeciwsłoneczne – ktoś by mógł powiedzieć – ale po co, okulary to do Grecji na wakacje! – prawda jest taka, że jak będzie świecić słońce, a jego promienie będą odbijać się od białego, śniegowego puszku, promienie UV mogą być niebezpieczne więc oczy będą nam wdzięczne za ubrane okulary.
5. Ciepłe skarpety – maszerując tatrzańskim szlakiem lub nawet Krupówkami warto mieć na uwadze nasze stopy i o nie zadbać. Oprócz odpowiednich butów dobrze będzie wziąć termoaktywne skarpety.
6. Nakładki antypoślizgowe – będzie to świetne wsparcie dla naszych butów podczas górskich wypraw. (www.decathlon.pl/p/nakladki-antyposlizgowe-viking-garmo/_/R-p-X8886404)
7. Sznurowadła – pomogą z nakładkami antypoślizgowymi, aby lepiej się trzymały. Dobrze też mieć zapasową parę do zimowych butów.
8. Zwykły, foliowy płaszcz przeciwdeszczowy – w razie opadów deszczu/śniegu będzie można zarzucić na siebie i dotrzeć do punktu programu „suchą stopą”. (www.decathlon.pl/p/peleryna-przeciwdeszczowa-caperlan-ponczo-100-nieprzemakalna/_/R-p-341438)
9. Kostium kąpielowy – obowiązkowa i najważniejsza rzecz na Termy.
10. Klapki basenowe – przydadzą się w miejscu zakwaterowania i na Termach.
11. Ręcznik – po kostiumie kąpielowym, drugi najważniejszy element na Termy.
12. Latarka – mała, praktyczna rzecz, która pomoże oświetlić ciemne zakamarki.
13. Leki – jeśli ktoś zażywa na stałe leki, musi o nich pamiętać.
14. Powerbank – w różnych temperaturach baterie w telefonach reagują inaczej, dlatego, żeby nie stracić szansy uwiecznienia czegoś na zdjęciu – warto mieć ze sobą przenośną baterię.
15. Termos – o jak wspaniale smakuje gorąca herbata na mrozie. Dobrze zaopatrzyć się w ten gadżet na zimowy wypoczynek.
16. Lekki plecak – taki, w który będzie można zapakować najważniejsze rzeczy na szlak, na Termy, czy na kulig.
Najważniejsza i obowiązkowa rzecz to DOBRY HUMOR, bez tego ani rusz! 🙂
Przygotowanie do aktywności fakultatywnych
1. NA SZLAK – ciepłe ubranie, odpowiednie obuwie, nakładki antypoślizgowe, herbata w termosie, przekąska,
2. NA SZCZYT SZCZYTÓW – ciepłe ubranie, nakładki antypoślizgowe, okulary przeciwsłoneczne, drobne na toaletę, powerbank,
3. NA SKOCZNIĘ – drobne na toaletę, powerbank,
4. NA TERMY – ręcznik, strój kąpielowy, klapki, ciepłe ubranie – obowiązkowo czapka,
5. NA KULIG – ciepłe ubranie, odpowiednie obuwie, grube skarpety, latarka.
Jeśli macie pytania piszcie do nas! Chętnie odpowiemy!
Autorem wpisu jest
Justyna „Josas” Jureczko
Ambasador Fundacji Project Holidays Polska
Jedna odpowiedź
Świetny artykuł, dzięki za info. Temat ciekawy i świetnie pozwalający rozwijać wyobraźnie.